Чи варто переобладнати трактори ЮМЗ, МТЗ із пускача на стартер?
Існує дві системи запуску дизелів – стартером та пусковим двигуном. Наразі пускові двигуни на нових тракторах вже не встановлюються. Але на тракторах, що випускаються за радянських часів, цей спосіб був дуже поширеним. Тому і сьогодні ще можна зустріти старі МТЗ та ПМЗ, обладнаних таким запуском. Багато власників замислюються над тим, щоб переобладнати свій трактор МТЗ або ЮМЗ на стартер. Але є й такі, яких цілком влаштовує штатний пусковий двигун, і вони не збираються його міняти. Рішення про переобладнання свого трактора з пускача на стартер кожен власник повинен вирішувати сам, беручи до уваги всі плюси та мінуси кожного способу запуску. Розглянемо їх докладніше.
Переваги та недоліки стартерного запуску ЮМЗ, МТЗ
- Головний і безперечний плюс – зручність та економічність. Двигун трактора, обладнаний стартером, можна глушити та швидко заводити кожного разу, коли трактор зупиняється навіть на короткий час. Це дозволяє економити дизельне паливо та продовжити ресурс дизеля.
- Друга безперечна перевага – безпека. Трактор можна заглушити за необхідності короткочасної налагодження навісного устаткування, чого не роблять під час роботи на тракторах, обладнаних пускачем. Таке порушення техніки безпеки іноді призводить до сумного результату.
Але, незважаючи на очевидні переваги, стартерний запуск має і суттєві недоліки:
- Обов'язкова наявність акумулятора ємності. Він коштує недешево та термін його придатності обмежений. За певний час потрібно знову купувати новий акумулятор.
- Якщо дизель не заводиться з перших спроб, всі наступні можуть стати ще менш успішними, оскільки акумулятор втрачає свій заряд.
- Іноді в холодну пору трактор неможливо завести стартером без попереднього підігріву двигуна.
- Стартер - складний вузол, в якому поєднані механічна та електрична складові. Він, як і акумулятор, вимагає постійної уваги та дбайливого відношення.
Плюси та мінуси у пускового двигуна
Спочатку про плюси:
- Справним пусковим двигуном можна легко заводити трактор навіть у холодну пору року.
- Пускач не «сідає», як акумулятор. Він з однаковою потужністю розкручуватиме дизель за будь-якої кількості спроб його завести.
- Для пускового двигуна не потрібний потужний акумулятор, а то й зовсім можна обходитися без нього.
Що можна вважати за мінусом пускового двигуна ПД-10 ЮМЗ, МТЗ?
- Пусковий двигун ПД-10 іноді важко завести, що призводить до остраху глушити дизель на тимчасових зупинках.
- Для пускача необхідне окреме паливо – бензин із додаванням олії, що потребує постійних фінансових витрат.
- За відсутності акумулятора та стартера пусковий двигун неможливо заводити з кабіни.
- Часто виникають проблеми із системою живлення та запалювання, через їхню примітивність.
Висновки
Вищезазначені переваги та недоліки обох систем запуску дизелів МТЗ, ПМЗ кожному власнику слід враховувати в залежності від умов, у яких працює трактор.
Якщо, наприклад, він використовується на роботах з частими зупинками, то, безперечно, варто задуматися про переобладнання його на стартер. Якщо ж трактор експлуатується зрідка, то недоцільно купувати стартер і дорогий акумулятор, який передчасно виходитиме з ладу через відсутність постійної роботи в режимі «розряджання».
Можливо, краще тримати на тракторі справний пускач, якщо трактор постійно працює холодно. Як бачимо, обставини можуть бути різними і рішення власнику про переважний спосіб запуску варто приймати, виходячи з них.
© Агро-Країна, 2022р.